TikTok FEIT FEIT Discord
English Ukraine

Otázky hostí položené počas Dňa otvorených dverí FEIT UNIZA 14.2.2024

Ako sa sem dostanem?

Prvým a zásadným krok je podať si elektronickú prihlášku (https://feit.uniza.sk/elektronicka-prihlaska/ ). Následne počkať na rozhodnutie alebo pozvánku na prijímacie konanie. Nasleduje zápis do 1. ročníka a hurá už aj ty si členom FEIT.

 

Do kedy sa da prihlásiť?

Prihlášku musíš podať do 31. marca 2024, preto sa ponáhľaj času už veľa nie je

 

Ako bude na FEIT?

Ak sa staneš našim študentom určite super. Naučíš sa veľa nového, na našich akciách zažiješ veľa zážitkov a po skončení štúdia si nájdeš uplatnenie v odbore. Samozrejme to závisí aj od Tvojej práce a snahe počas štúdia.

 

Aké vybavenie dokáže FEIT poskytnúť na odbore multimediálne technológie?

Všetky odbory v rámci svojho zamerania majú moderné vybavenie a stále držia krok s dobou a svoje vybavenie neustále modernizujú.

 

Kde môžem nájsť počet záujemcov o štúdium odboru?

Aktuálny počet záujemcov nenájdete, ale informáciu koľko študentov môže byť prijatých na študijní odbor ako aj informácie o odbore nájdete na https://feit.uniza.sk/ponukane-studijne-programy-bakalarske-studium/

 

Na štúdium odboru multimediálne technológie sa viac oplatí vlastný notebook alebo tablet?

Notebook určite využiješ viac.

 

Koľko kameňov sa nachádza na pôde univerzity?

2

 

Môžu študenti absolvovať prípravné kurzy na matematiku a fyziku? Ak áno ako fungujú?

Áno môžu. Pred začiatkom prvého semestra majú noví študenti možnosť prihlásiť sa na kurz z matematiky a fyziky. Na týchto kurzoch s Vami učitelia zopakujú resp. doplnia učivo zo stredných škôl tak, aby každý študent bol približne na rovnakej úrovni a bol pripravený absolvovať vysokoškolskú matematiku a fyziku hladko a jednoducho. Zároveň každý študent na FEIT v rámci prvého semestra absolvuje predmet „Úvod do fyziky“ pre lepší štart v štúdiu.

 

Aké uplatnenie poskytuje štúdium Elektrooptiky?

Po úspešnom absolvovaní štúdia Elektrooptika (Bc.) môžeš pokračovať v stúdiu na Fotonike (Ing.). Štúdium poskytuje svojim absolventom uplatnenie v oblastiach ako telekomunikácie, pri spracovaní informácií, pri detekcii, generovaní a prenose svetla, vo fotovoltike, v medicíne, biológií, pri diagnostike a spracovaní materiálov, v snímacej technike, osvetľovacej a zobrazovacej technike, metrológií, robotike, mikroelektronike, poľnohospodárstve a v mnohých ďalších oblastiach.

 

Aké sú možnosti ubytovania na internáte?

Internáty sa nachádzajú v blízkosti univerzity (cez kopec). Poplatok za ubytovanie sa pohybuje od 49 do 64 €/mesiac. Študenti sú ubytovaní v novo zrekonštruovaných internátoch  v dvoj alebo trojlôžkových izbách. Viac info nájdete na https://www.iklub.sk/.

 

Podarí sa mi vyštudovať?

Všetko závisí od Vás. Naši kolegovia sú pripravení Vám čo najviac pomôcť a v rámci štúdia Vás viesť, ale tá ťažká práca ostáva na Vás.

 

Ako prebiehajú prijímačky na bakalárske štúdium na multimediálne technológie?

Na študijný program multimediálne technológie robia „prijímačky“ (formou prijímacieho pohovoru) všetci uchádzači. Viac-menej ide priateľský rozhovor, pričom komisia hodnotí predchádzajúcu tvorbu uchádzača na základe prezentácie, ktorú ši uchádzač pripraví vopred, môže preukázať prehľad tvorby v oblasti informatiky, multimédií a výstupy tvorivej činnosti.

 

Aké programovacie jazyky sa učia v študijnom programe multimédiá?

Matlab, Python, Java, html, javascript, C#

 

Koľko kritérií je treba splniť na prijatie bez prijímačiek?

Okrem toho, že budete mať úplné stredné vzdelanie musíte splniť ASPOŇ JEDNU z týchto podmienku:

  • aritmetický priemer do 2,00 (celkový aritmetický študijný priemer známok koncoročných vysvedčení za 1., 2. a 3. ročník ,v prípade strednej školy s 5-ročným štúdiom študijný priemer známok za 2., 3. a 4. ročník a v prípade osemročného gymnázia priemer známok za 5., 6 a 7. ročník),
  • umiestnenie na prvých troch miestach na minimálne okresnej úrovni predmetových olympiád v matematike, fyzike, informatike, SOČ alebo Technickej myšlienky roka FEIT UNIZA.
  • Kompletné informácie sú k dispozícii na webe https://feit.uniza.sk/podmienky-prijatia-bakalarske-studium/

 

Dokáže sa absolvent po štúdiu niekde zaraz zamestnať? Prípadne vie škola nejako nasmerovať, pomôcť?

Študenti už v rámci štúdia absolvujú odbornú prax a rôzne stáže vo firmách z odboru, ktorý študujú. Častokrát si firma študenta vyberá už na týchto stážach alebo praxiach a už počas štúdia mu ponúknu pracovnú zmluvu resp. brigádu. Podľa našich informácii až 96% absolventov nemalo problém si po skončení štúdia nájsť prácu v odbore.

 

Mám šancu ako žena sa uplatniť?

Samozrejme. V praxi ako aj vo vedeckej komunite pracuje veľa úspešných žien. Na našej fakulte aktuálne študuje 12% žien.

 

Ako prebiehajú prijímačky z BMI , pripadne aké predmety sú na prijmackach?

Pokiaľ bol uchádzaš pozvaný na prijímaciu skúšku absolvuje test, ktorý obsahuje otázky  z oblastí:

  • všeobecný prehľad a vedomosti získané počas stredoškolského štúdia,
  • stredoškolská matematika.

Vzorové testy k prijímacej skúške sú dostupné na webovej stránke fakulty https://feit.uniza.sk/ukazkove-testy/  

 

Koľko percent úspechu, tých úspešných ľudí spomínaných na začiatku prezentácie, tvorí absolvovanie tejto školy?

Je ťažké povedať presné číslo. Vysokoškolské štúdium Vás ma nasmerovať, dať Vám základy pre daný odbor resp. získate potrebné informácie a poznatky. Veľká časť úspechu je na Vás na Vašej snahe, odhodlanosti a zodpovednosti.

 

Mňa by zaujímalo ako to je s punčom, ktorá fakulta má teda najlepší ? 😋

Samozrejme že tá naša 😊

 

Prečo je matematika v prvých semestroch tak dôležitá keď ju v budúcnosti vôbec nevyužijeme ?

Matematika podobne ako angličtina alebo slovenčina je jazykom technický odborov. Nemá zmysel, aby absolvent ovládal všetky poučky a zákony a nevedel ich použiť v reálnom živote pri návrhu alebo výpočte v praxi.

Aká je percentuálna úspešnosť dokončenie štúdia na fakulte FEIT?

Na inžinierskom štúdiu je úspešnosť blížiaca sa k 90%, na bakalárskom je to číslo nižšie.

 

Berú sa do úvahy aj maturitné známky?

Áno maturitné známky Vám zvyšujú bodové hodnotenie v rámci prijímacieho konania a tým Vás v rebríčku posúvajú na vyššie priečky.

 

Môžem sa počas štúdia uplatniť ako projektant elektrických sietí?

Áno je to možné napr. ako súčasť odbornej praxe alebo ako brigádnik.

Doplnok pre WordPress Cookie od Real Cookie Bannera