Virtuálny deň otvorených dverí

4. február 2021

Archív diskusie


V prípade záujmu môžete nahliadnuť aj do starších live diskusií DOD, 12/2020, 05/2020 alebo novšieho 03/2021.

61 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peter, prodekan pre rozvoj

Ďakujeme veľmi pekne za účasť na Virtuálnom dni otvorených dverí FEIT. Verim, že Vás zaujal náš program a dozvedeli ste sa všetko potrebné k správnemu výberu štúdia. Ak Vás ešte niečo zaujíma ohľadom štúdia na FEIT, pošlite nám otázku cez formulár https://www.feitcity.sk/kontakt/.

Dominik

Hello thereChcel by som sa opýtať či Q1 sa zoznámime sa aj s viac ezoterickými programovacími jazikmy ako LISP/Scheme, forth, haskell, prolog (pocul som ze programátori ktorí vedia pracovat s týmito jazykmi su lepsimi programatormy, bolo by sa mozne naucit tieto jazyky u vás) [budeme sa moct zoznámiť aj s funkcionalnym alebo logickimy paradigmami] Q2 bolo bi sa mozne ucit graficke programovanie OpenGL/Vulkan GLSL DirectX alebo paralelne programovanie CUDA OpenCL OpenMP Q3 mam ADHD a ked poslem prihlasku musim dolozit papiere???

Moderátor

A1: Z uvedených jazykov sa vo vyšších ročníkoch v rámci výučby princípov umelej inteligencie a logického programovania venujeme jazyku Prolog a tiež prostrediu Netlogo. Vo všeobecnosti je ale základným predpokladom dobrého programátora schopnosť zostavenia algoritmu, ktorý je nezávislý na programovacom jazyku. Samotná implementácia algoritmu do konkrétneho programovacieho jazyka je až následným krokom. From the above mentioned languages, only in higher grades. They are part of teaching the principles of artificial intelligence and logic programming. We focus on the Prolog language as well as the Netlogo environment. In general, however, a basic prerequisite for a good programmer is the ability to… Read more »

Timotej

Koľko treba kreditov pre úspešné ukončenie semestra?

Moderátor

Za semester to je 30 kreditov, viac info nájdete na https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/studentsky-zivot/priebeh-studia

David

Aké programovacie jazyky sa vyučujú v odbore Multimediélne technológie/inžinierstvo?

Moderátor

Každý predmet si môžete pozrieť na stránke https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/plany.php, ale v skratke začína sa matlabom pythonom, vo vyšších ročníkoch sa berie java, C#(programovanie hier), html, php

David

Koľko študentov bude prijímať v šk.roku 2021/22 na študijný odbor Multimediálne technológie. A aký zvykne byť počet uchádzačov?

Moderátor

Naozaj každý rok je číslo záujemcov iné, na rok 2021/2022 sa plánuje zobrať 100 študentov na tejto stránke nájdete podrobnosti https://feit.uniza.sk/ponukane-studijne-programy-bakalarske-studium/

David

Dobrý deň.
Chcel by som sa informovať o uplatnení po odbore multimediálne technológie. V akých firmách a odboroch pracujú absolventi tohto študijného odboru. Sú už počas štúdia ponuky firiem na budúce pracovné zmluvy. Ja sa venujem predovšetkým 3D modelovaniu. V akom rozsahu sa študuje toto odvetvie.

Moderátor

Dobrý deň, absolventi multimediálnych technológií nájdu určite svoje uplatnenie aj vo firmách ako globallogic sylex,nxp, ale aj v rtvs , tes media, tv raj, inoteska či azet. Aj počas štúdia množstvo študentov už pracuje v týchto firmách alebo majú bakalárske či diplomové práce u niektorých zo spomínaných firiem. Na 3D modelovanie sú určené predmety vo vyšších ročníkoch. Pre lepší prehľad predmetov na multimediách si pozrite túto stránku: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/plany.php , kde máte rozobraté všetky predmety za všetky roky a môžete si tiež pozrieť čo sa v týchto predmetoch vyučuje

Adrián

dobry den, mozem sa opytat na co sluzia tie kredity?

Moderátor

Dobrý deň, kredity sú potrebné na prechod do ďaľšieho ročníka ale aj na úspešné ukončenie štúdia celkovo za 3 roky na bc. je potrebné získať 180 kreditov

Victoria

Na Ukrajine trvá stredná škola 3 roky. Môžem dať certifikát pre prvé 2 ročníky školy a prvý polrok tretieho ročníka školy, aby som sa mohol uchádzať o program multimediálnych technológií? Ak chcem preložiť dokumenty do slovenčiny, musím kontaktovať prekladateľa zo Slovenska, alebo je to možné z Ukrajiny?

Moderátor

Dobrý deň, certifikát použijete iba za prvé dva ročníky, preklad môže byť aj z Ukrajiny

Victoria

Dobrý deň. Som z Ukrajiny,Chcem sa zaregistrovať pre multimediálnu technológiu, rád by som sa dozvedel nasledujúce informácie: Tento rok končím školu, ale vysvedčenie dostávame až na konci školského roka, aký doklad musím namiesto toho predložiť do 31. marca certifikátu? Musím predložiť „motivačný list“ do 31. marca?

Moderátor

Dobrý deň, treba odovzdať vysvedčenie z 1-3 ročníka. Motivačný list nie je treba a vysvedčenie zo 4. ročníka až dodatočne.

Victoria

Are there any summer courses for physics, math or informatics before studying starts? And also, are there any courses for slovak language if i am not from Slovakia?

Last edited 3 years ago by Victoria
Moderátor

Yes, we organize courses for new students. With the decision of acceptance, also comes an offer for these courses. Slovak language courses are provided by our organization also, please visit website http://www.ucv.uniza.sk/ucv/?ur1=3&ur2=204&ur3=0

Viktória

Dobrý deň. Čo sa týka praxe vo vyšších ročníkoch štúdia v odbore biomedicínske inžinierstvo, z akých firiem má študent možnosť vybrať si? Sú tie firmy aj mimo SK? Poskytujú potom aj trvalé pracovné miesta pre týchto študentov, ktorí boli u nich na praxi?

Moderátor

Dobrý deň vacsinou praxuju v nemocniciach alebo sukromnych klinikach v ramci vyberoveho predmetu Odborna prax ale ak si najdete nejakú sukromnu firmu s tým problem není 🙂

Martin

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ktorý odbor je najpraktickejší? Tuším, že biomedicínske inžinierstvo a elektrooptika to asi nebudú. Ja osobne sa rozhodujem medzi elektrotechnikou a multimediálnymi technológiami, viete mi prosím poradiť ako by som si mal vybrať keby som bol prijatý na obidva odbory?

Moderátor

Najlepšie je, si vybrať čo ťa baví. Ak ťa zaujalo viac odborov tak máš stále možnosť prestupu v prvom ročníku.

Alex

Dobrý deň, v prijímacích skúškach na prijatie na odbor Multimediálne Technológie mate napísane prezentácia motivácie uchádzača o štúdium študijného programu.. Čo si mám pod tým prosím predstaviť a ako to bude prebiehať. Ďakujem za odpoveď

Moderátor

Ide o nejaké multimediálne dielo. Napr: video, nahrávka, kresba, fotky, hra, grafika, film, webstranka… Ako sa píše, je to pohovor na spoznanie uchádzača a zároveň má on(a) možnosť sa podrobnejšie spýtať na odbor.

Erik

Dobrý deň,
čo sa týka štúdia programu Elektrotechnika, volia si študenti postupne konkrétne predmety ? Resp. dá sa už počas bc. štúdia konkretizovať si svoj záujem o štúdium ?

Moderátor

V polovici druhého ročníka si študenti volia špecializáciu na základe vybraných volite)lných predmetov.

Timotej

Koľko stojí ubytovanie v spomínanom internáte?

Moderátor

Na internáte sa cena pohybuje od 41 do 51 eur závisí na akom bloku bývate. Tá nižšia cena je za bloky kde bývate dvaja a záchody a sprchy sú na chodbe. Tá vyššia cena je za izby kde ste traja a máte vlastné wc a sprchu.

Timotej

A keď sa napríklad prihlásime dvaja spolužiaci zo SŠ tak je možné aby sme boli spolu na izbe alebo na základe čoho sa spolubývajúci pridelí?

Moderátor

Áno , je to možné, na základe skúsenosti z predchádzajúcich rokov p. vedúca ubytovanie v takomto prípade žiada, aby sa prišli ubytovať spolu v jeden deň.

Vika

Dobrý deň. Aké sú podmienky na prijatie na odbor KIT? Okrem toho, že je potrebné mať maturitu, sú zadané nejaké konkrétne predmety, z ktorých je potrebné mať maturitu? Napríklad matematika a podobne…

Moderátor

Na žiaden z našich odborov nie je nutné absolvovať konkrétny predmet, stačí mať maturitu a ukončené stredoškolské vzdelanie.

Pišta

dobrý deň. neviem ešte ako to chodí pri prihláškach na VŠ ale je možne sa prihlásiť aj na dva odbory a po prijatí sa rozhodnúť pre jeden z nich?
Aké sú možnosti zmeny odboru počas štúdia?

Moderátor

Treba si podať prihlášku na každý odbor o ktorý máte záujem a po rozhodnutí prísť na zápis toho, ktorí najviac zaujal. Počas prvého ročníka nie je náročné zmeniť odbor, vo vyšších ročníkoch to je zložitejšie, ale nie nerealizovateľné.

havo

naši ústavný činitelia naprieč celým politickým spektrom ma inšpirujú v získaní vysokoškolského titulu. v ktorom vašom odbore ho získam najjednoduchšie?

Ivan

Ak nemáš skončenú základnú školu, na vysokú ťa nezoberú. Najprv sa nauč gramatiku.

Moderátor

K politickej kultúre jednotlivých predstaviteľov sa nebudeme vyjadrovať, je to ich osobná vec. Predpokladáme, že študenti študujúci na fakulte FEIT toto štúdium vykonávajú zo svojho presvedčenia a nie z nutnosti mať titul.

Ivan

Ako máte pokryté v študijnom programe otázky spojené s rozvojom elektromobilov? Je táto problematika vo viacerých odboroch?

Moderátor

Áno, elektromobilmy sa zaoberáme vo viacerých odboroch, príkladom je Autotronika alebo Elektrické pohony.

Ivan

Prosím vás pán moderátor, vy ste akú školu skončili?

Moderátor

Dobrý deň, moderujeme tu traja ľudia a všetci sme skončili na Źilinskej univerzite FEIT

Ivan

tak sa najprv naučte gramatiku 5.triedy ZŠ

Moderátor

v technických smeroch je časté, že ľudia majú problémy s gramatikou, každému ide niečo iné

Ivan

to je v poriadku, ale teda nevystupujte na verejnosti a robte si svoju prácu, tie vaše hrubky sú hanba celej ŽU

Moderátor

pán kolega ďakujeme za pripomienky, viac toho nevieme spraviť vzhľadom na naše schopnosti. každý z nás je odborníkov v určitej oblasti a naše výstupy boli prezentované na medzinárodných úrovniach, ak nevieme SJL tak vieme integrovať a derivovať

Moderátor

No, there is no need for special exams. You just need to pass final exams at your high school.

Omar Abdul

zravím.
chcem sa spýtať na poplatky spojené so štúdiom. vidím len poplatok za prijimacie konanie. aké ďalšie poplatky v akej výške sa ešte počas štúdia platia? o ubytovanie na internáte záujem nemám.

Moderátor

Ostatné poplatky záležia od teba, jedlo stojí 1,1 – 3,2eur, ISIC (preukaz študenta) podľa cenníka ISIC (dá sa aj známka NO ISIC), okrem tohto v štandardnej dĺžke štúdia nie sú žiadne ďalšie poplatky – cena za pivko nie je zahrnutá v štúdijných poplatkoch 🙂

Omar Abdul

Takže tá veta v ponuke Štúdia:
Poplatky za štúdium – podľa vysokoškolského zákona. Informácie o výške školného na príslušný akademický rok Žilinská univerzita v Žiline v stanovených termínoch uverejní na webových stránkach.

Je tam len na tak pre parádu?

Moderátor

V prípade neštandardnej dĺžke štúdia (BC. dlhšie ako 3 roky, Ing. dlhšie ako 2 roky) sú zavedené poplatky za štúdium, ktoré závisia od VŠ zákona, momentálne je rok štúdia navyše spoplatnený sumou cca. 450eur (závisí od VŠ zákona) – toto neplatí pre štandardnú dĺžku štúdia o ktorej sme predom rozprávali.

Igor

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ohľadom externého štúdia. Čo sa týka elektrotechniky a informačných technológii . Vôbec to tam neponúkate takže logicky to ani nebude ? Lebo na ostatné fakulty máte možnosť externého štúdia a konkrétne to , čo by som chcel šudovať takú možnosť nemá.

Moderátor

DObrý deň, externé štúdium na fakulte neponúkame a nevieme sa vyjadriť k ostatným fakultám, podľa nás je vhodnejšia verzia vzdelávania prostredníctvom denného štúdia, ktoré ponúka študentom väčšie možnosti vzdelania

Lucia

Zdravím. Chcela som sa opýtať, ako to bude tento rok v súčasnej situácii s prijímacím konaním na odbor Multimediálne technológie. Bude sa konať online, alebo sa bude miesto neho hodnotiť podľa prospechu na strednej škole? Chápem, že do vtedy sa môže situácia ešte zmeniť, ale zaujímalo ma, ako je to plánované vzhľadom na momentálne opatrenia.

Last edited 3 years ago by Lucia
Moderátor

Keďže prijímací pohovor na odbor Multimediálne technológie býva cez leto, nevieme žiaľ vopred povedať akou formou bude realizovaný. Všetko bude závisieť na epidemiologickej situácií v danom čase.

Bolotov Kyryl

Dobrý deň. Na vašu fakultu plánujem vstúpiť v roku 2021 (elektrotechnika). V roku 2021 dokončím 11ročník na Ukrajine. Povedzte mi, prosím, 1) na prijatie na vašu fakultu (elektrotechnika), aké sú požiadavky na ukrajinské osvedčenie, je potrebné mať ZNO (jedná sa o skúšku na prijatie na ukrajinské univerzity. Alebo stačí DPA – toto je skúška, ktorú každý absolvuje na získanie osvedčenia o úplnom stredoškolskom vzdelaní? 2) aké sú požiadavky na uchádzačov z Ukrajiny (známky s hodnotením)? 3) môžem podať prihlášku, ktorá nie je podpísaná školou (škola nemáte schválený systém na premenu ukrajinských ročníkov na slovenské ročníky)? 4) po predložení osvedčenia s… Read more »

Last edited 3 years ago by Bolotov Kyryl
Emília

Dobrý deň, sme radi, že ste prejavili záujem o štúdium na našej fakulte.
K prihláške je potrebné doložiť kópie koncoročných vysvedčení zo strednej + maturitné vysvedčenie (doklad o ukončení stredoškolského štúdia) a ich preklad do slovenského jazyka. ďalej je potrebné zaslať potvrdenie o uznaní rovnocennosti štúdia – toto potvrdenie na základe Vašej žiadosti vydávajú okresné úrady, odbor školstva na Slovensku.
Prihláška nemusí byť potvrdená strednou školou, no je potrebné, aby bola Vami podpísaná.
Známky nemusíte prepočítavať, prepočítame ich my.
Ak budete mať ďalšie otázky, nech sa páči napíšte, radi Vám odpovieme.

Peter

Čo ak sa prihlási na niektorý z programov viac ako je plánovaný počet prijatých študentov? Robia sa následne nejaké prijímacie skúšky?

Moderátor

Fakulta nerealizuje prijímacie skúšky. Iba odbor Multimediálne technológie realizuje prijímací pohovor. Ak by sa prihlásil väčší počet ako je kapacita, vytvorí sa poradovník na základe priemeru známok zo strednej školy.

Michal

ako je to s kapacitou internatu po prijati na studium? byvaju miesta na ubytovanie? treba nejako dopredu dat vediet o zaujme sa ubytovat kvoli poradiu?

Moderátor

V posledných rokoch sa nestalo že by bola preplnená kapacita a ubytovanie dostali všetci zaujemcovia. Ohľadom Prijatia na internát, všetky informácie sa dozviete na zápise ale ubytujete sa podľa toho ako prídete na zápis na intráky, netreba nič dopredu.